Zjazd Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych
„Wielkanoc na Kaszubach” – spotkanie wiosenne w OR TUL w Kłaninie 19-22 04.2012 r.

 

W Zjeździe OR TUL w Kłaninie z Pruszcz Gdańskiego uczestniczyła delegacja w składzie:

Jan Kopiński – prezes OR TUL

Barbara Przewłoka – skarbnik OR TUL

Andrzej Dopka – członek TUL

 

Wiosenne spotkania członków TUL było poświęcone tradycjom i obrzędom wielkanocnym zostały zainicjowane przez naszego kolegę Henryka Milanowicza i weszły na stałe do kalendarza spotkań ogólnopolskich. W tym roku w dniach 19-22.04.2012 odwiedziliśmy gościnną Ziemię Kaszubską. Przyjmowali nas TUL-owcy z Kłanina w pow. puckim, na co dzień nauczyciele w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica.

Część merytoryczną stanowiły:

Wykłady:

  1. „Wielkanoc na Kaszubach”- wygłoszony przez Józefa Roszmana - gawędziarza, aktora, muzyka, a w szczególności wielkiego znawcy tradycji i obyczajów kaszubskich, który zaprosił nas również do „Hallerówki” we Władysławowie.

  2. „O Matce Boskiej Swarzewskiej - Królowej Polskiego Morza mówiła Anna Pomieczyńska - wiceprzewodnicząca Rady Gminy Puck, Przewodnicząca Rady KGW w Gdańsku, poetka, wieloletni sołtys wsi Swarzewo.

  3. „O planach związanych z wydobyciem gazu łupkowego, technologią jego pozyskiwania”,, mówił Jarosław Białk – wicewójt Gminy Krokowa.

Wycieczki:

  1. Swarzewo - Sanktuarium Matki Boskiej Swarzeskiej i Władysławowa.

Warsztaty kulinarne

  1. „Jak atrakcyjnie i smacznie podać ryby”- pokazały i nauczyły nasze koleżanki - nauczyciele przedmiotów zawodowych w ZSP w Kłaninie: Maria Plocke, Ewa Szymańska, Jolanta Mielko.

Dodatkowe atrakcje wodne

  1. Spływ kajakami po rzece Piaśnicy przygotował Wiesław Oberzig - nauczyciel WF w ZSP.

  2. Rejs kutrem rybackim po morzu zorganizował Wiesław Oberzig.

 

Wiosenne spotkanie w Kłaninie było już szóstym na przestrzeni prawie 20 lat istnienia TUL w Kłaninie przygotowano pod kierunkiem p.Dyrektor Szkoły kol. Aldony Czerwińskiej i wicedyrektor Iwony Domachowskiej i w/w nauczycieli. W trakcie uroczystej kolacji odwiedzili nas gospodarze terenu z p. Starostą Wojciechem Dettlaffem na czele, który pozdrowił TUL-owców w języku kaszubskim.

 

 

Opracował: A Dopka na podstawie strony www.tul.org.pl

 

Załącznik:

  1. Fotogaleria www.tul.org.pl